Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 3 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ustalenie wieku ciąży i rozwój wczesnej ciąży

Witam! Moje pytanie dotyczy wczesnego rozwoju ciąży. Data ostatniej miesiączki: 4.10.2013, data współżycia: 17.10.2013 (jeden jedyny raz). 9 listopada zrobiłam test, który wyszedł pozytywnie, 13.11 na usg widać tylko pęcherzyk o rozmiarach 0,81cm. Wg lekarza jest to piaty tydzień ciąży a wymiar pęcherzyka wskazuje 4 tydzień ciąży... i wg lekarza jest za mały. Licząc od 17.10 do dziś wychodzi mi jak nic 4 tygodnie. Proszę o info w którym mogę być tyg. i czy rozmiar pęcherzyka jest w normie
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Poród u kobiet zainfekowanych wirusem opryszczki

biologiczny wiek ciąży to co innego jak położniczy "wiek ciąży"
ten pierwszy liczymy od zapłodnienia, ale tego terminu nie używamy
ten drugi to inaczej tzw. wiek miesiączkowy, czyli czas od pierwszego dnia od ostatniej miesiączki i jest miarodajny dla owulacji ok. 14 dnia cyklu i zapłodnienia ok 14-14 dnia cyklu.
jeżeli cykle są dłuższe/krótsze niż 28 dni, lub jeśli owulacja i koncepcja zachodzi wcześniej/później niż w 14 dniu, to wiek ciążowy (miesiączkowy) należy skorygować.
W praktyce robi się to, gdy różnica jest większa niż tydzień, a wg niektórych niż dwa tygodnie.

Wiek ciążowy najlepiej ocenić w badaniu usg pomiędzy 8-13 tygodniem ciąży, ponieważ standardowe odchylenie jest wówczas bardzo małe, a wzrost bardzo dynamiczny - efektem jest duża "dokładność" takiej oceny.
Wcześniej ocena wieku ciąży jest mniej miarodajna ze względu na trudność pomiaru małego zarodka, który ma kształt elipsoidalny... w późniejszej ciąży dochodzą różnice osobnicze i błąd oceny staje się większy (my też nie jesteśmy równego wzrostu, prawda?)

Najmniej miarodajna jest ocena wieku ciąży za pomocą wielkości pęcherzyka ciążowego, który może mieć prawie dowolny kształt.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy