Usunięcie macicy a rak piersi

Witam! Moja mama ma 48 lat, we wrześniu przeszła operację usunięcia macicy wraz z przydatkami, ponieważ w czasie wcześniejszej operacji wykryto polipa, a podczas badań histopatologicznych ujawniono cechy atypowe. Okazało się jednak, że nie było żadnego nowotworu. Teraz - dwa miesiące po operacji - podczas rutynowej kontroli mammografii - wykryto guzek położony zasutkowo. Po wizycie u lekarza onkologa i po badaniu - bolała ją pierś i ręka. Teraz czekamy na usg i biopsję. Czy jest w zwiazku z tym wysokie ryzyko raka piersi? Bardzo proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Nie wiązałabym raczej zmian wykrytych w czasie operacji z aktualnie znalezionym guzem. Ryzyko raka piersi trudno jednoznacznie oszacować w procentach - niemniej w okresie menopauzy, ryzyko zachorowania jest największe, biorąc pod uwagę wiek. Oczywiście, istotne są też inne czynniki (piszemy o nich na naszych stronach w dziale Warto wiedzieć - jak choćby zachorowania na raka piersi w najbliższej rodzinie itp). Z drugiej strony warto wiedzieć, że prawie 80% zmian w piersi u kobiet to zmiany łagodne.
Najważniejsze, że Mama jest pod opieką onkologa i zostały powzięte kroki diagnostyczne. Pozostaje czekać na wynik biopsji.

Pozdrawiam serdecznie