Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rak hormonowrażliwy a usunięcie macicy - czy istnieją jakieś powiązania?

Panie Doktorze, piszę, aby zapytać Pana o zdanie. Wykryto nowotwór hormonowrażliwy piersi i została wykonana operacja oszczędnościowa. Jednak w związku z licznymi krwawieniami zalecono usunięcie macicy i jajników, które przeszkadzają w terapii pooperacyjnej (hormonalnej), a także według lekarza zwiększają ryzyko zachorowania. Co Pan Doktor myśli na ten temat? Jakie jest powiązanie i ryzyko związane z rakiem piersi, usunięciem jajników i macicy oraz późniejsze leczenie? Jakie badania hormonalne należałoby wykonać, aby mieć pewność słuszności decyzji i wyeliminować ryzyko?

ponad rok temu

Krioprezerwacja płodności

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Prawdopodobnie przyjmuje Pani preparat zalecany w przypadku hormonowrażliwego raka piersi - takmoksyfen. Jest on tzw. antyestrogenem, co znaczy, że blokuje działanie estrogenów i tym samym zmniejsza szanse na wzrost raka hormonowrażliwego. Jego działaniem niepożądanym jest jednak stymulowanie wzrostu endometrium (błony śluzowej macicy) skutkujące krwawieniami z macicy, a czasem nawet powstaniem raka tego narządu.
Z drugiej strony, produkowane przez jajniki hormony również stymulują zarówno rozrost endometrium, jak i zwiększają ryzyko nawrotu raka piersi. Stąd obawy i zalecenia lekarza. Nie ma potrzeby wykonywania badań hormonalnych, by udowodnić wyżej opisane mechanizmy. Myślę, że powinna Pani zdać się na opinię swojego onkologa.

Pozdrawiam serdecznie!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy