Usunięcie migdałków przed operacją wymiany homograftu

Witam! Jako dziecko (20 lat temu) miałam przeprowadzoną całkowitą operację (Tetralogia Fallota - między innymi został wszczepiony homograft płucny). Po operacji nie odczuwałam żadnych dolegliwości związanych z sercem. Dopiero po 20 latach co jakiś czas serce zaczęło mi bić trochę mocniej i tak jakby na zwolnionych obrotach (tak że czułam pulsujące tętno aż w gardle). Do tego doszła arytmia. Byłam na obserwacji w śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Tam stwierdzono, że należy wymienić homograft. Skonsultowałam ten fakt również z kardiochirurgiem w Aninie, który potwierdził, iż trzeba wymienić homograft. Operacja będzie przeprowadzona w Aninie właśnie u tego kardiochirurga. Przed operacją dostałam jednak polecanie, aby zaliczyć wizytę u stomatologa, ginekologa i laryngologa, którzy sprawdzą i zlikwidują wszelkie możliwe stany zapalne.

Po wizycie u laryngologa dowiedziałam się, że muszę usunąć migdałki. Dostałam skierowanie do szpitala na usunięcie. Przy przyjęciu na szpital ordynator laryngologii przeprowadził ze mną szczegółowe badanie i wywiad co do stanu moich migdałków. Mam powiększone migdałki, spowodowane tym, że jako dziecko często przebywałam anginy. Od paru lat raczej nie choruje na gardło (jedynie jakieś niewielkie 3-dniowe przeziębienie raz czy dwa razy do roku). Moje migdałki mają wydzielinę ropną. Mam uczucie nieprzełkniętej flegmy gdzieś z tyłu gardła (ale podobne to tylko takie odczucie, bo gardło jest czyste). Czasami też pochrząkuję tak jakby mnie coś drapało w gardle. Mianowicie ordynator laryngologii powiedział, że moje migdałki owszem są powiększone (wynik angin), ale nie są złe. A fakt, że prawie w ogóle nie mam chorób gardła (podobna ta flegma i drapanie to nie wyniki chorób czy zapaleń) nie jest koniecznym, abym usuwała migdałki przed operacją serca. Stąd moje pytanie do kardiochirurga i laryngologa - czy w takim obecnym stanie moich migdałów jest rzeczywiście konieczność ich usunięcia, skoro nie łapią mi żadnych infekcji. Jakie zagrożenie przy operacji serca mogą mieć powiększone (lecz nie chore) migdałki? Jakie są skutki usunięcia migdałków (czy przez to będę częściej chorować)?

Witam!
Kardiochirurgom zależy na zlikwidowaniu wszystkich potencjalnym ognisk zakażenia, które mogą doprowadzić w okresie pooperacyjnym do zakażenia homograftu, jest to implant, który może być podatny na kolonizację bakteryjną. Jeśli chodzi o konsultacje to jest to standardowe postępowanie. Problem polega w Pani sytuacji na tym, że każdy specjalista patrzy pod kątem swojej specjalności. Ogólnie gdyby nie planowana operacja nie miałaby Pani wskazań do usunięcia migdałków, jednakże ze względu na planowany zabieg usunięcie jest wskazane, skoro stwierdzono powiększenie migdałków i ropną wydzielinę, a zatem istnieje potencjalne ognisko zakażenia. Jeśli chodzi o późniejsze infekcje gardła, to trudno ocenić czy będą częstsze. Migdałki stanowią istotny element układu chłonnego gardła i ich resekcja może wpłynąć na zwiększoną podatność na infekcje górnych dróg oddechowych. Jednakże w tej chwili należy skupić się na poważniejszej sprawie czyli operacji kardiochirurgicznej. Proponuję, jeśli tylko to możliwe, aby laryngolog skonsultował się z kardiochirurgiem i wspólnie ustalili konieczność tonsilektomii. Pozdrawiam serdecznie!