W jaki sposób odstawic IPP, aby nie odczuwać dolegliwości?

Witam,od dluzszego czasu stosujeIPP najpierw przez pol roku emanera 40 obecnie controloc 20 gdy odstawiam dostaje od razu bardzo duzej zgagi w jaki sposob odstawic taki lek stopiowo?nigdy wczesniej nie mialem takiej zgagi zaczalem brac poniewaz w zoladku wykryto zapalenie a teraz dodatkowo nabawiłem sie zgagi.Chciałbym poprosic o jakas rade w kilku krokach jak po kolei ten lek odstawic

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisana zgaga jest następstwem choroby refluksowej, która powinna być leczona IPP. Jeśli zatem po odstawieniu leku objawy nawracają, być może konieczna jest kontynuacja terapii lub rozważenie innych metod leczenia (np. leczenie chirurgiczne przepukliny rozworu przełykowego). Stopniowe odstawianie leku bez wątpienia nie przyniesie ustąpienia objawów. Sugeruję konsultację ze specjalistą gastrologiem, który pokieruje dalszą diagnostyką oraz leczeniem.