Czy mogę przyjąć leki na zgagę przy stosowaniu leków IPP?

Witam, od dłuższego czasu przyjmuję leki z grupy IPP od czasu kiedy stwierdzono u mnie nadzerki na żołądku (po gastroskopii). Obecnie biorę codziennie lek Emanera na czczo. Co jakis czas po obiedzie mam zgage tj. pieczenie za mostkiem i nie wiem jak sobie pomóc w takiej sytuacji. Czy moge brac wtedy jakies leki typowo na zgage, np. Renne czy też fakt, iz biorę Emanerę moze byc przeciwskazaniem?

Lek. Wojciech Zygmunt

Leki z grupy IPP są również lekami stosowanymi w refluksie żołądkowo-przełykowym. Klasyczne preparaty magnezu i wapnia zawarte w leku takim jak Renne mają podobne w skutkach działanie, mające na celu zobojętnienie soku żołądkowego (zmniejszającym kwaśność). Różnią się tylko mechanizmem działania. IPP są obecnie najczęściej stosowanymi lekami w dolegliwościach gastrycznych. Ze względu na utrzymywanie się u pani dolegliwości, które powinny być złagodzone przez IPP, należy rozważyć zwiększenie dawki lub stosowanie leku 2 razy dziennie. Ponadto zalecałbym wizytę u gastroenterologa, w celu wykonania ewentualnej gastroskopii. Jeżeli leczenie objawowe nie przyniesie pożądanych skutków, zawsze należy pamiętać o operacyjnych możliwościach leczenia refluksu, szczególnie, gdy ma się doczynienia z przepukliną rozworu przełykowego.