Czy leki IPP osłabiają włosy?

W sierpniu 2020 stwierdzono o u mnie nadżerke na żołądku i od tego czasu stosuje ipp. Od ponad 3 miesięcy zulbex, wcześniej helicid 20,. W grudniu miałam kolanoskopie wyszło limficytarne zapalenie jelita grubego. Brałam pentasa saszetki i na 2 miesiące cortiment 9mg. Jeszcze został mi miesiąc brania cortiment. Jak zrobiłam przerwę z zulbex na 2 tygodnie to miałam ogromny bol pod mostkiem i przeszło do plecow. Po wzięciu objawy po 2 dniach ustapiły. Cały czas wypada mi bardxo dużo wlosow. Nie rosna nowe. Na łydkach i pod pachą także słabo. Tarczyca wszystko ok. Czy to wina ipp?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

leki z grupy IPP uznawane są za bezpieczne, nawet w przypadku długotrwałego stosowania – nierzadko pacjenci stosują je przez lata. Coraz częściej mówi się jednak o możliwych skutkach ubocznych stosowania inhibitorów pompy protonowej, np. o zaburzeniach wchłaniania (między innymi witaminy C czy żelaza).

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ipp-sklad-i-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne.

Natomiast działania niepożądane związane z przyjmowaniem leków z tej grupy obejmują najczęściej bóle głowy, zaparcia czy nudności. Do rzadkich, choć mogących pojawić się, powikłań wskutek zażywania tych leków należą także takie dolegliwości, jak drożdżyca układu pokarmowego, wypadanie włosów, a nawet jadłowstręt czy impotencja.

Jeżeli Pani wyniki badań są w normie i nic nie wskazuje, by wypadanie włosów miało związek ze zmianą diety czy zaburzeniami hormonalnymi, to nie można wykluczyć wpływu leków IPP na ten stan.

O inhibitorach pompy protonowej i możliwych skutkach ich stosowania przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/popularne-leki-na-zgage-moga-prowadzic-do-uszkodzenia-nerek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.