W jakich dniach najlepiej wykonać badania hormonalne z krwi?

Chciałabym zrobić badania hormonalne z krwi.. W jakich dniach najlepiej je wykonać? Czy ma to jakieś znaczenie jeśli nie mam okresu od miesiąca (od daty, kiedy powinien wystąpić) ponieważ jestem 2 miesiące po odstawieniu długoletniego stosowania antykoncepcji. (mam na myśli, że trudno określić mi jakieś konkretne dni cyklu w takiej sytuacji..)

Dzień dobry,

Biorąc pod uwagę, że nie ma Pani miesiączki od miesiąca można wnioskować, że ma Pani zaburzenia czynności osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Przyczyn poza stosowana antykoncepcją jest więcej (pytanie zasadnicze, czy antykoncepcję przyjmowała Pani z powodu chęci "zabezpieczenia się", czy z powodu np. zaburzeń miesiączkowania, które już wcześniej występowały? Zakładając, że teraz powinna mieć Pani planowo miesiączkę, możemy założyć, że powinna być to faza folikularna. Badania może Pani wykonać już teraz, biorąc pod uwagę normy hormonów typowe dla fazy folikularnej, chociaż szczyt produkcji estradiolu i 17 OH Progesteronu u kobiety przypada mniej więcej na 9-14 dzień cyklu. W Pani przypadku istotna jest ocena stężeń estradiolu, gonadotropin (LH i FSH), androgenów (testosteronu i androstendionu) oraz prolaktyny, której zbyt wysoki poziom może zaburzać cykl. Proszę również przesiewowo oznaczyć TSH, bo w chorobach tarczycy również może dochodzić do zaburzeń cyklu. Z wynikami proszę udać się do endokrynologa, który je zinterpretuje i zaleci dalsze postępowanie. Koniecznie proszę wziąć ze sobą zeszycik z datami krwawień, wówczas bardziej precyzyjnie można będzie odnieść się do wyników badań. Warto również wykonać kontrolne usg ginekologiczne z oceną jajników.'

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz