W jakim czasie rozpuszczają się szwy?

Witam mam 21 lat Trzy tygodnie temu przeszłam operację ręki. Lekarz powiedział ze na ranę założono mi szwy rozpuszczalne. Chciałabym się dowiedzieć po jakim czasie powinny się one rozpuścić? Bo trochę martwi mnie ich wyglad, są jeszcze wszystkie z nich  całe i nie rozpuszczone. Miejsce po operacji wygląda dobrze wiec chyba sie goi. A co będzie jak te szwy się nie rozpuszcza jak je potem wyciągnąć jak miejsce po operacji się wygoi.  Czy jest taka możliwość żeby one wcale się nie rozpuściły? Może iść do tego lekarza który mi zszywał te reke aby to zobaczyl. Bardzo proszę o jakies wyjaśnienie Pozdrawiam

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Witam, Rozpuszczalność szwów jest różna - zależnie od materiału i firmy, która ją produkuje. Zwykle 2-3 miesiące.
Jednak, proszę upewnić się o charakterze szwów - na ranę skórną zwykle zakłada się szwy, które później trzeba usunąć. Są one nierozpuszczalne.
Pozdrawiam, Dr n.med Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg

Szwy wchłanialne na skórze zostają "przecięte" przez enzymy organizmu i trwa to różnie długo - zależnie od ich grubości nitki oraz indywidualnych własności organizmu. Zwykle 3 tygodnie to jeszcze zbyt krótko. Takie szwy z rany na skórze można usunąć wcześniej dla lepszego wyglądu blizny

Magdalena Mroczek

Wszystko zależy od tego jakie szwy zostały użyte. Część nie rozpuszcza się wcale. Należy wtedy pójść na kontrolę do chirurga, który je usunie. Jest to szybkie i niebolesne, a przy tym lekarz sprawdza jak goi się rana. W takim wypadku lekarz powinien poinformować po jakim czasie przyjść na kontrolę np. po 10 dniach.
Niektóre szwy mogą się same rozpuścić. Trzy tygodnie jest to z reguły jednak zbyt krótki czas. Zazwyczaj zajmuje to około 2 do 3 miesięcy. Wszystko zależy od tego z jakiego materiału wykonano szwy oraz od tego jakie są predyspozycje osobnicze.

Obecnie dysponujemy wieloma materiałami do zespalania brzegów ran: szwami o różnym czasie wchłaniania, nićmi niewchłanialnymi, a nawet specjalnymi zszywkami i klipsami. Decydujące znaczenie w wyborze najodpowiedniejszego w danym przypadku środka ma dobro pacjenta.

Nici „rozpuszczalne” można stosować tylko w niektórych okolicach i to jedynie wtedy, gdy miejsca te będą unieruchomione. Trzeba wiedzieć, że większości przypadków podczas rehabilitacji pooperacyjnej, powłoki ciała poddawane są dużym obciążeniom. Szwy wchłaniane są zbyt delikatne, mogłyby takich obciążeń nie wytrzymać, co może doprowadzić do rozejścia się brzegów rany. Czasami o zastosowaniu takiego, a nie innego szwu decydują głównie względy ekonomiczne.
Jeśli szwy są rozpuszczalne, to po jakimś czasie rozpuszczą. Można jednak zdjąć je wcześniej, jeśli stan rany na to pozwala. Jeśli niepokoi Panią wygląd miejsca po operacji lub jest ono bolesne i zaczerwienione proszę skonsultować się z chirurgiem lub z lekarzem rodzinnym. Jednak jeśli, tak jak Pani pisze, rana wygląda dobrze i ładnie się goi, w takim wypadku można poczekać aż szwy same się wchłoną. 3 tygodnie to zwykle zbyt krótki czas.