W jakim dniu cyklu wykonać badania krwi w kierunku chorób tarczycy?

Witam. Chcę wykonać badanie krwi, alby sprawdzić czy moja tarczyca funkcjonuje jak należy jak i hormony. Wykupiłam ułożony już pakiet łącznie, pięciu badań: TSH, prolaktyny FSH, LH, estradiolu, progesteron. Pakiet wykupi,lam poprzez sklep internetowy, bez uprzedniego skierowania lekarza. W jakim dniu cyklu powinnam pójść na badanie krwi? Co jeszcze powinnam zrobić przed badaniem? Gdzieś wyczytałam, aby ostawić przyjmowanie witamin, na jaki czas przed badaniem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry,

TSH, prolaktynę, FSH, LH, estradiolu - proszę wykonać w pierwszej fazie cyklu - faza folikularna np. 2-5 dzień cyklu. W przypadku TSH i PRL faza cyklu nie ma większego znaczenia, więc można oznaczyć wszystko razem. Jeśli chodzi o progesteron, to zależy w jakim celu go Pani oznacza. U kobiet w miarę regularnie miesiączkujących warto oznaczać go między 20-22 dniem cyklu. Wartości < 4 mogą wskazywać na cykle bezowulacyjne. Jeśli ma Pani niezbyt zróżnicowaną dietę, nie musi Pani odstawiać witamin, ale rano przed badaniem proszę ich nie brać. Jeśli dieta jest zróżnicowania nie ma potrzeby stosowania preparatów witaminowo-mineralnych, chyba, że miała Pani jakieś objawy niedoborów i lekarz Pani zalecił ich stosowanie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz