Zawroty głowy, ból w mostku i uderzenia gorąca

Witam! Mam 51 lat. Weszłam w okres przekwitania. Od 3 lat zaczęły się nasilać następujące objawy, najczęściej po schylaniu się, ale nie jest to regułą: Najpierw zaczyna się od rosnącego w górę odrętwienia (odpływu krwi) przy którym towarzyszy potliwość i nie możliwość mowy i widzenia. Zawroty się nasilają. Muszę wtedy usiąść lub się położyć. Towarzyszy temu wydarzeniu zawrót głowy i silne bicie serca przeplatane krótkofalowym bólem w mostku oraz suchość w ustach i gardle, jak i pełna wiotkość całego ciała i potężny lęk jakbym miała umrzeć. Trwa to od kilku do kilkunastu minut. Po takim omdleniu jestem bardzo osłabiona. Uderzenia gorąca związane z przekwitaniem też są, ale wyglądają trochę inaczej, bo nie mdleję. Jestem niskociśnieniowcem i wiem, że to złe, ale mało piję. Zawroty głowy zdarzały mi się już od dzieciństwa i z serduszkiem było kilka incydentów.

Urodziłam się z szmerami serca co minęło, potem w wieku 27 lat było niedomykalność płatków międzykomorowych, ale w ubiegłym roku byłam w szpitalu i robiono mi badanie serca łącznie z 24-godz. monitoringiem i nic. Dodam jeszcze, choć może to nic wspólnego, ale jestem po poważnym wypadku (26 lat temu), w którym doszło do wielu złamań i zmiażdżeń kości twarzy. Jako informacje dodatkowe gnębią mnie drożdżaki. Osłabił mi się wzrok w ostatnich 3 latach i mam wrażenie, że mam głowę w brudnej wodzie. Brak odporności. Jestem od 7 lat honorowym dawcą krwi, ale od kiedy to się zaczęło przestałam ją oddawać. Proszę o jakieś wskazówki, bo boję się, że jest to coś poważnego i ciężkiego do wykrycia. Pozdrawiam

Witam! Opisane objawy mogą być wynikiem zachodzących w organizmie pod wpływem menopauzy zmian - przede wszystkim hormonalnych, ale wynikać również z innej lub wielu współistniejących zaburzeń. "Badanie serca" o jakim Pani wspomina to najprawdopodobniej 24-godzinna rejestracja EKG metodą Holtera. Nie wspomina Pani o badaniu Echokardiograficznym, tzw. Echu serca, które powinno być wykonane zwłaszcza w obliczu wspomnianych szmerów oraz patologii zastawkowych. Z uwagi na wspomniany bardzo poważny i dotyczący niezwykle wrażliwych i delikatnych partii ciała, czyli twarzoczaszki uraz przed laty z towarzyszącym uczuciem "głowy w wodzie" wskazana jest konsultacja laryngologiczna. Być może zasadne będzie oznaczenie również hormonów m.in. tarczycy, a w zależności od informacji pozyskanych podczas dokładniejszego wywiadu niewykluczone iż również innych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Z pewnością konieczne jest przeprowadzenie wspomnianego wyżej dokładnego wywiadu lekarskiego w celu doprecyzowania obrazu zaburzeń. wskazana jest zatem wizyta u specjalisty chorób wewnętrznych lub lekarza medycyny rodzinnej. Pozdrawiam