Co oznaczają wyniki badań kręgosłupa?

Witam! Mam 55 lat i 35 lat pracy jako księgowa, w tym 18 lat pracy przy komputerze. 9 lat temu miałam problemy z kręgosłupem i lędźwiowym i szyjnym. 10 miesięcy leczenia, rehabilitacji, sanatorium i jakoś mi sie poprawiło. W tym roku wróciły bóle głowy z tyłu, zawroty głowy, szum w uszach, drętwienie barku i dłoni, nie mogę nieść zakupów ani torebki na ramieniu, ciągle jest mi niedobrze. Zrobiłam RTG kr.c i jest spłycenie lordozy szyjnej, zaostrzenie krawędzi trzonów kręgów, wysokość tarcz i trzonów zachowana. Dziś p. neurolog (inna niż 9 lat temu) stwierdziła, że nie mam żadnych zmian w kręgosłupie i niemożliwe, żebym miała takie objawy. Mam się dobrze prostować i nie nosić torby na ramieniu. A wynik rezonansu sprzed 9 lat to: zmiany zwyrodnieniowe krążków C3-Th1. Znacznego stopnia zmiany wytwórcze kostne wpuklające się do kanału na od. C3-C7.Na poziomie C4/C5 tylno-lewoboczna masywna wypuklina krążka m/k. Na wys. C5/C6 tylna centralna wypuklina krążka m/k wespół z osteofitem uciskająca na prawy korzeń nerw. Na wys. C6/C7 tylno lewoboczna przepuklina podwięzadłowa ze znacznym uciskiem na rdzeń kr. Bardzo proszę o jakąś odpowiedź, bo nie wiem co mam robić dalej, czuję się naprawdę źle. Dziękuję.

Witam! Badanie RTG jest badaniem mniej czułym i dokładnym niż badanie MR. W związku z tym aby mówić o ewentualnych wskazaniach do operacji warto wykonać aktualne MR kręgosłupa, gdyż ewidentnie w poprzednim badaniu uwidoczniono istotne zmiany zwyrodnieniowe. Brak poprawy po wyczerpaniu możliwości leczenia zachowawczego wraz z wyraźnymi zmianami zwyrodnieniowymi może być wskazaniem do zabiegu operacyjnego. Proponuję porozmawiać o problemie z neurochirurgiem. Jeśli neurochirurg stwierdzi, że zmiany uwidocznione w aktualnym badaniu MR nie są wskazaniem do operacji to pozostaje leczenie zachowawcze (masaż, rehabilitacja, leki zwiotczające mięśnie szkieletowe i leki przeciwzapalne, przeciwbólowe). Zachęcam do konsultacji z neurochirurgiem. Pozdrawiam serdecznie!