Czy podczas cesarskiego cięcia można podwiązać jajniki?

Witam serdecznie, mam 36 lat. W roku 2007 zostało przeprowadzone u mnie podczas cesarskiego cięcia podwiązanie jajników. To była moją nieprzemyślana decyzja. Moje pytanie: czy ten proces jest odwracalny? Jaki jest tego koszt? Czy jest szansa aby przywrócić płodność?

Witam! Zabieg przywrócenia drożności jajowodów jest zabiegiem trudnym, a jego skuteczność zależy od wielu czynników (m.in. od wieku kobiety oraz od metody podwiązania jajowodów). Uważa się, że skuteczność tego zabiegu oscyluje pomiędzy 20% a 90% w zależności od wspomnianych czynników. W przypadku młodych kobiet u których zastosowano klipsy lub krążki i doświadczonego operatora odsetek skuteczności jest najwyższy. Niestety oprócz niepewności co do skuteczności powstaje zwiększone ryzyko powstania ciąży ektopowej ze względu na ewentualne blizny w miejscu zespolenia jajowodu. W Europie istnieje kilka ośrodków przeprowadzających takie zabiegi, ze względu na trudność koszty są wysokie. Alternatywą dla kobiet chcących zajść w ciążę po zabiegu podwiązania jajowodów jest zapłodnienie in vitro - szczególnie polecane kobietom, które w przeszłości miały ciążę ektopową i posiadają istotne czynniki ryzyka tego schorzenia. Pozdrawiam serdecznie!