Czy wyniki badań wskazują na ciążę?

Witam! Pierwszy dzień ostatniej miesiączki był 27.04.2012. Cykle mam 27-dniowe (przez ostatnie pół roku 4 cykle 27-dniowe, 1 22-dniowy, 1 31-dniowy). Współżyłam z mężem wielokrotnie, zabezpieczamy się prezerwatywą. Od kilku dni czuję się gorzej - mam mdłości, 1 dzień był koszmarny, pojechałam do ambulatorium, otrzymałam Metoclopramid 0,1 w zastrzyku domięśniowym. Potem było 2-3 dni bez mdłości. I wczoraj znów się pojawiły. Zbliżał się termin miesiączki, zatem wykonałam b-HCG, wynik: 1,78 mIU/ml. I znów cały dzień mdłości, wieczorem szybko, ok. 21.30 - senność nie do opanowania. Piersi są powiększone - ale podobnie mam przed miesiączką. Dziś miesiączka nie nadeszła. Od czasu do czasu boli mnie prawy bądź lewy jajnik, czasem oba naraz. Powtórzyłam też badanie b-HCG, wynik : 3,88 mIU/ml; oraz zbadałam progesteron: 10,40 ng/ml. Czy jest szansa, że to może być ciąża? Czy też przyrost HCG jest za szybki/za wolny? Czy podany wcześniej Metoclopramid może doprowadzić do poronienia? Bardzo proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję!

Witam serdecznie! Nie ulega wątpliwości, że widoczny jest przyrost stężenia gonadotropiny kosmówkowej. Niestety nie precyzuje Pani, w jakim odstępie czasu wykonywane były oba oznaczenia i czy były one wykonywane w jednym ambulatorium. Jest to o tyle ważne, że przy tak małych wartościach należałoby wziąć pod uwagę błąd laboratoryjny w postaci odchylenia standardowego. Ważne są również zakresy norm wynikające z metod oznaczenia. Normy powinna mieć Pani przy podanym wyniku. O prawidłowym rozwoju ciąży przemawia podwojenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej w ciągu 2 dni. Ze względu na opisywane dolegliwości oraz podwyższony poziom gonadotropiny ciąża wydaje się być bardzo prawdopodobna. W obecnej sytuacji wskazane jest powtórzenie testu (co najmniej 8 dni po ostatnim zbliżeniu) bądź wykonanie badania USG. Pozdrawiam