Wkładka hormonalna Mirena a seks

witam mam zalozona wkladke hormonalna mirena ale ostatnio zycie tak mi sie ulozylo ze nie uprawiam sexu i mam pytanie czy usunac wkladke czy moze tam sobie bezpiecznie tkwic???? nie chce pytac mojej ginekolog bo ona jest zwolenniczka takiech metod a ja juz troche miej pozdrawiam

Wkładka typu mirena z reguły utrzymuje się w jamie macicy do 5 lat. Po tym okresie należy ją usunąć. Jeżeli Pani nie uprawia seksu i w najbliższym czasie nie zamierza, to wkładkę można usunąć w każdej chwili.

Mirena działa miejscowo wiec nie ma działań ubocznych. Działa nie tylko antykoncepcyjnie lecz również powoduje skąpe miesiączki i przy okazji chroni przed rakiem trzonu macicy.
Decyzja czy usunąć wkładkę należy do Pani ale jeśli miała Pani wcześniej jakiekolwiek zaburzenia miesiączkowania ( nieregularne lub obfite miesiączki) to bym się zastanowił czy to się opłaci.