Wodonercze u dziecka a wskazania do przeprowadzenia renografii
Witam, u syna zdiagnozowano wodonercze lewostronne (w 30tc). Po porodzie wodonercze dalej się utrzymywało. Gdy syn miał pół roku przeprowadzono operację - miał zwężenie podmiedniczkowe (kilka dni przed operacją miedniczka miała 32x15mm). Syn ma obecnie 3,5 roku i na ostatnim usg wyszło, że grubość miedniczki ma 22mm co zaniepokoiło lekarza i mamy wykonać renografię. Przez 3 lata nic się nie działo - żadnych zumów itp. Czy konieczne jest to badanie? Jest ryzyko, że stan nerki się pogorszy?

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Witam. Dzieci ze zdiagnozowanymi wadami układu moczowego powinni pozostawać pod ścisłą kontrola nefrologa dziecięcego - szczególnie w okresie intensywnego wzrostu, gdyż zmiany w obrębie układu moczowego mogą pogłębiać się nawet bez jakichkolwiek uchwytnych objawów klinicznych. Bardzo ważne jest przy tym wdrożenie jak najwcześniejszego leczenia w związku z czym sugerowałabym wykonanie badania zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.