Wodonercze u dziecka a wskazania do przeprowadzenia renografii

Witam, u syna zdiagnozowano wodonercze lewostronne (w 30tc). Po porodzie wodonercze dalej się utrzymywało. Gdy syn miał pół roku przeprowadzono operację - miał zwężenie podmiedniczkowe (kilka dni przed operacją miedniczka miała 32x15mm). Syn ma obecnie 3,5 roku i na ostatnim usg wyszło, że grubość miedniczki ma 22mm co zaniepokoiło lekarza i mamy wykonać renografię. Przez 3 lata nic się nie działo - żadnych zumów itp. Czy konieczne jest to badanie? Jest ryzyko, że stan nerki się pogorszy?

Witam. Dzieci ze zdiagnozowanymi wadami układu moczowego powinni pozostawać pod ścisłą kontrola nefrologa dziecięcego - szczególnie w okresie intensywnego wzrostu, gdyż zmiany w obrębie układu moczowego mogą pogłębiać się nawet bez jakichkolwiek uchwytnych objawów klinicznych. Bardzo ważne jest przy tym wdrożenie jak najwcześniejszego leczenia w związku z czym sugerowałabym wykonanie badania zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.