Wskazania do BAC tarczycy po badaniu palpacyjnym

Byłam dzisiaj u endokrynologa (moja pierwsza wizyta u niej). Pani doktor po samym palpacyjnym badaniu tarczycy dała mi skierowanie na BAC. Zastanawiam się czy jest to słuszne biorąc pod uwagę, że nie zrobiła mi USG tarczycy? Dodam, że 3 miesiące temu miałam robione prywatnie USG tarczycy i nie było żadnych zmian guzkowatych.

Witam Panią,

Być może pani doktor wyczuła palpacyjnie zmianę, która wymaga diagnostyki w badaniu ultrasonograficznym, a zostało przeoczona w wykonanym u Pani USG lub jest zmianą świeżą. BACC tarczycy jest wykonywana pod kontrolą usg, a więc przed samym pobraniem materiału do badania warto zapytać pobierającego materiał - jakie nieprawidłowości widzi w usg i jaką zmianę zamierza "nakłuć". Proszę spojrzeć na skierowanie,może tam znajdzie Pani odpowiedź na swoje pytanie. Na takich skierowaniach piszemy zwykle z którego płata i z której jego części chcemy pobrać materiał do badania. Może jest tam jakiś opis...

Pozdrawiam

Marek Derkacz