BAC tarczycy

Witam! Prosze o interpretację wyniku biopsji tarczycy. Materiał z cieśni: Niezbyt liczne, normotypowe komórki pęcherzykowe tarczycy w grupach i rozproszone oraz skąpy koloid. Materiał z dolnej części płata prawego: Komórki pęcherzykowe tarczycy z nieznaczną anizocytozą, wykazujące oznaki przemiany onkocytarnej w grupach i rozproszone, pojedynczy koloid. Materiał z dolnej części płata lewego: Normotypowe komórki pęcherzykowe tarczycy w grupach i rozproszone, nieliczne limfocyty oraz koloid. Bardzo proszę o pomoc - zależy mi na czasie. Dodam, że mam 31 lat i leczę się substytucyjną dawką tyroksyny.

Redakcja abcZdrowie

W opisie biopsji tarczycy niepokojąca jest obecność komórek z przemianą onkocytarną. Ich obecność wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przemiany nowotworowej, i dlatego też pewnie będzie wskazane leczenie operacyjne. Biopsja tarczycy pozwala jedynie wstępnie rozpoznać zmianę. Ostatecznie o charakterze zmiany (łagodna czy złośliwa) decyduje badanie histologiczne materiału pobranego podczas operacji. Koniecznie proszę udać się do endokrynologa, który zbada Panią, zbierze dokładny wywiad i wtedy będzie mógł zaproponować leczenie.