Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 5 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie palpacyjne tarczycy: Pytania do specjalistów

Co oznacza określenie guzek hypoechogeniczny?

Dzien dobry-proszę o wyjaśnienie co oznacza określenie-guzek hypoechogeniczny 13×9×13mm o mieszanym ukrwieniu(tarczyca)oraz czy mógł on powstać w ciagu miesiaca.W grudniu w usg nie było takiej informacji-miałam zaleconą biopsję innego guzka,a na aparacie do biopsji odkryto tego i nakłuto... Dzien dobry-proszę o wyjaśnienie co oznacza określenie-guzek hypoechogeniczny 13×9×13mm o mieszanym ukrwieniu(tarczyca)oraz czy mógł on powstać w ciagu miesiaca.W grudniu w usg nie było takiej informacji-miałam zaleconą biopsję innego guzka,a na aparacie do biopsji odkryto tego i nakłuto go.Czy możliwe bylo przeoczenie w poprzednim usg-i czy to moze oznaczac szybki wzrost guza o charakterze nowotworowym.Czekam na wynik biopsji i boję się.Dziękuję za odpowiedź.A usg tarczycy poszłam zrobić,bo nigdy nie miałam.Dodam,że wyniki tsh,ft3,ft4 w normie,endokrynolog stwierdził,że tarczyca jest w stanie eutyrozy-badanie palpacyjnym tez nie wykryl tego guzka-jest on w cieśni.Tarczyca 17ml,wezły niepowiekszone.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartosz Domagała
Lek. Bartosz Domagała

Osłabienie, wypadające włosy, sucha skóra

Witam od jakiegoś czasu jestem oslabiona mam sucha skore wypadają mi wlosy. Zdarzaja sie drżenia rak i wtedy przyspiesza mi serce. Ale od trzech tygodni mam duszności tak jakbym nie mogla nabrać powietrza i cos jakby mi stali w gardle... Witam od jakiegoś czasu jestem oslabiona mam sucha skore wypadają mi wlosy. Zdarzaja sie drżenia rak i wtedy przyspiesza mi serce. Ale od trzech tygodni mam duszności tak jakbym nie mogla nabrać powietrza i cos jakby mi stali w gardle. Poszlam do rodzinnego i dostalam skierowanie na tsh i usg tarczycy. Tsh mam1,24 to jest dobre a ush dopiero za dwa tygodnie. Moja mama i babcia chorują na tarczyce. Lekarz rodzinny po badaniu palpacyjnym stwierdzil ze jest delikatnie powiekszona ale tsh mam dobre.
odpowiada 2 ekspertów:
dr n. med Monika Łukaszewicz
dr n. med Monika Łukaszewicz
Lek. Magdalena Jagiełło
Lek. Magdalena Jagiełło

Opis USG tarczycy 50-latki

Witam! Bardzo proszę o pomoc w odczytaniu USG Tarczyca w badaniu palpacyjnym bez wyczuwalnych guzkow, węzły na szyi nie sa wyczuwalne, skóra sucha, nad płucami-szmer pecherzykowy, czyty, ASM ok 78/min. Płat prawy; 22x20x48mm Płat lewyt: 20x25x51mm Tarczyca połozona jest... Witam! Bardzo proszę o pomoc w odczytaniu USG Tarczyca w badaniu palpacyjnym bez wyczuwalnych guzkow, węzły na szyi nie sa wyczuwalne, skóra sucha, nad płucami-szmer pecherzykowy, czyty, ASM ok 78/min. Płat prawy; 22x20x48mm Płat lewyt: 20x25x51mm Tarczyca połozona jest typowo, echogenicznosć silnie ubogoechowa, niejednorodna, liczne pasma tkanki łącznej obustronnie, w płacie prawym w częsci srodkowo-dolnej obszar o o podwyższonej w stosunku do otoczenia echogeniczności z otoczka ubogoubogoechową o wymiarach 11,8 x10 x 10mm. Po stronie lewej w śasiedztwie naczyn duzych - obszar z hypoechogennym centrum 8x7x12mm ( wezeł chłonny susp) Rozpoznanie zaspalenie tarczycy autoimmunologiczne Guzk tarczycy pojedynczy, nietoksyczny Guzek prawego płata tarczycy do biopsji cienkoigłowej celowanej
odpowiada 1 ekspert:
 Renata GrzechociĹska
Renata GrzechociĹska

Wskazania do BAC tarczycy po badaniu palpacyjnym

Byłam dzisiaj u endokrynologa (moja pierwsza wizyta u niej). Pani doktor po samym palpacyjnym badaniu tarczycy dała mi skierowanie na BAC. Zastanawiam się czy jest to słuszne biorąc pod uwagę, że nie zrobiła mi USG tarczycy? Dodam, że 3 miesiące... Byłam dzisiaj u endokrynologa (moja pierwsza wizyta u niej). Pani doktor po samym palpacyjnym badaniu tarczycy dała mi skierowanie na BAC. Zastanawiam się czy jest to słuszne biorąc pod uwagę, że nie zrobiła mi USG tarczycy? Dodam, że 3 miesiące temu miałam robione prywatnie USG tarczycy i nie było żadnych zmian guzkowatych.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz
Patronaty