Interpretacja wyniku badania biopsji tarczycy

Przesyłam opis wyniku lekarskiego z biopsji tarczycy i proszę o interpretację tego wyniku: Wynik biopsji dotyczy mojej żony, rok jej urodzenia 1982. Materiał według skierowania: BAC guzka prawego płata tarczycy. Rozpoznanie histopatologiczne: Pod kontrolą USG wykonano BAC guzka tarczycy. Igłę uwidoczniono w zmianie. Materiał zawiera liczne płaty i grupy komórek pęcherzykowych bez cech atypii, makrofagi piankowate, hemosyderofagi, komórki limfoidalne. Wniosek: obraz cytologiczny zmiany łagodnej, najprawdopodobniej guzka rozrostowego ze zmianami wstecznymi. Proszę w miarę możliwości o jak najpilniejszą odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Lek. Paweł Baljon

Witam, guzki tarczycy zwykle wykrywa się je podczas badania lekarskiego i badania ultrasonograficznego (USG) tarczycy, czy szyi, najczęściej u kobiet. Wszystkie guzki tarczycy wymagają obserwacji, a niektóre również leczenia. Na szczęście tylko kilka procent z nich okazuje się nowotworami złośliwymi. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w Pańskiej sprawie. Zmiany guzkowe nie mające podejrzenia nowotworu są typowymi zmianami zwyrodnieniowymi gruczołu tarczowego. Takie zmiany nie wymagają leczenia operacyjnego w trybie pilnym. Decyzja o ewentualnym usunięciu zmiany leży już po stronie Pańskiej żony i jej lekarza. Odnosząc się do samego opisu badania chciałbym powiedzieć, iż komórki pęcherzykowe bez cech atypii to prawidłowe komórki miąższu tarczycy. Makrofagi piankowate, hemosyderofagi, komórki limfoidalne to cały arsenał organizmu "uprzątający" po toczącym się stanie zapalnym w obrębie zmiany. Nie są to komórki nowotworowe. Zmiany wsteczne to jedna z głównych grup klasyfikacyjnych zmian patologicznych. Obejmują one zanik , zwyrodnienie, martwicę. Guzek ze zmianami wstecznym oznacza obszar tarczycy, który nie jest czynnościowo i funkcjonalnie prawidłowy. Ta część tarczycy nie spełnia swojej funkcji w porównaniu do pozostałego miąższu. Reasumując chciałbym Pana uspokoić i polecić pozostanie żony pod kontrolą endokrynologa. W przypadku rozpoznania j/w zalecane jest wykonywanie badań kontrolnych, poziomu TSH, fT3, ft4 czyli podstawowych hormonów tarczycy.