Wskazania do badań tarczycy u noworodka

Jestem w 36 tygodniu ciąży, mąż, jego mama oraz dziadek pokoleniowo leczą się na tarczycę.Do tej pory moj lekarz nie pytał mnie o takie choroby.Czy powinnam podjąć jakieś kroki dalej po urodzeniu dziecka,zrobić jakiś badanie dziecku w pierwszych dniach życia w tym kierunku?

Lek. Katarzyna Szymczak

Jeśli nie będzie u dziecka żadnych niepokojących objawów, raczej nie ma potrzeby wykonywania badań, ewentualnie można sprawdzić tsh i hormony tarczycy. Chyba że w rodzinie występował nowotwór tarczycy - rak rdzeniasty na podłożu zespołu MEN wtedy konieczna diagnostyka.
Pozdrawiam