Wskazania do zmiany tabletek antykoncepcyjnych po roku stosowania

Witam! Od prawie roku stosuje tabletki antykoncepcyjne Diane 35 słyszałam, że mozna stosować je przez rok. Chciałabym dalej stosować tabletki antykocepcyjne, jeżeli są one dobrze przeze mnie tolerowane koniecznie muszę po roku zmienić je na inne? Jesli tak, dlaczego?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, nie nie musi Pani odstawiać tabletek jeśli są dobrze tolerowane. Istnieją sprzeczne opinie odnośnie stosowania przerw w antykoncepcji hormonalnej. Przerwa ma sprawdzić, czy po odstawieniu leków hormonalnych oś hormonalna działa prawidłowo. Odnośnie tego, czy chce Pani stosować przerwę, czy nie proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Zazwyczaj zaleca się kilkumiesięczna przerwę raz na 2 lata. Pozdrawiam.