Wyczułam guzki w piersiach - co robić?

Witam,

Mam 21 lat. Ostatnio wyczułam w obu piersiach w tych samych miejscach guzki bardzo malutkie, miękkie. Nie wiem co może to oznaczać. Od pewnego czasu bolą mnie piersi z zewnętrznych stron. Czy może to być coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Opisane przez Panią zmiany mogą być zmianami mastopatycznymi. To liczne zgrubienia, grudki i guzki, które możemy wyczuć w piersiach podczas samobadania. Zwykle są oznaką zaburzeń hormonalnych (za mało progesteronu w stosunku do estrogenów).

Zgrubienia mogą powstać we fragmencie lub w całej piersi. Zmiany mastopatyczne muszą być kontrolowane przez lekarza. Aby się upewnić, że nie dzieje się nic złego, lekarz zleca USG i oznaczenie poziomu hormonów we krwi, a niekiedy także mammografię.