Wydzielina w piersiach 9 lat po karmieniu

Bardzo chudnę pomimo apetytu, mam 3 dzieci. Syn ma już 9 lat i cały czas mam mleko w piersiach. Lekarz ginekolog kazał mi zrobić badania, moje wyniki to: TSH 3,617 uIU/ml, fT4 1,02 ng/dl, FSH 7,57 mlU /ml, LH 12,68 mlU/ml, PRL 24,10 ng/ml, kortyzol 25,70 ug/dl. Proszę o jakieś wyjaśnienia, czy mam się martwić i czy może być inna przyczyna moich kłopotów?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki badań określających czynność tarczycy - TSH i fT4 są prawidłowe. Wyniki LH i FSH mieszczą się w granicach wartości normy dla fazy folikularnej cyklu. Stężenie kortyzolu należy porównać z wartościami normy podanymi na wydruku badania (mogą one różnić się w zależności od laboratorium).

Zbyt wysokie jest natomiast stężenie prolaktyny i ono właśnie odpowiadać może za obecność wydzieliny w piersiach. Przyczyną tego stanu może być m.in. nadmierne wydzielanie prolaktyny w reakcji na bodźce (takie jak sen, stres, stosunek), wydzielanie hormonu przez guzek przysadki mózgowej, stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Konieczna będzie dalsza diagnostyka - wykonanie tzw. testu z metoklopramidem, a także ocena czynności wątroby i nerek (oznaczenie stężenia kreatyniny, bilirubiny, aktywności enzymów wątrobowych we krwi).

Pozdrawiam i życzę powodzenia.