Wymaz szczoteczkowy z oskrzela prawego płata środkowego

Witam! Moja mama zachorowała na nowotwór płuca prawego. Miała robiony wymaz szczoteczkowy z oskrzela prawego płata środkowego: cellulae carcinomatosae-carcinoma planoepitheliale. Proszę mi wyjaśnić, co te słowa po łacinie znaczą. Wycinek z oskrzela prawego dolnopłatowego: carcinoma planoepitheliale invasivum g2. Bardzo proszę o wyjaśnienie tych słów. Magda

Wymaz szczoteczkowy z oskrzela prawego płata środkowego: cellulae carcinomatosae-carcinoma planoepitheliale - oznacza, że w prawym płucu w płacie środkowym usytuowany jest z dużym prawdopodobieństwem rak (znaleziono jego komórki) typu płaskonabłonkowego. Wycinek z oskrzela prawego dolnopłatowego: carcinoma planoepitheliale invasivum g2 - oznacza, że z pobranego wycinka zapewne z guza w płacie dolnym płuca prawego stwierdzono raka płaskonabłonkowego naciekającego stopnia 2 w skali histopatologicznej 3-stopniowej. Co do szczegółowych informacji na temat tego raka i dalszego postępowania z nim związanego nic nie wyjaśnię bez innych wyników badań laboratoryjnych i obrazowych (głównie TK klatki piersiowej i opisu bronchoskopii).