Wynik badania AMH u 39-latki

witam mam 39 lat (nigdy nie byłam w ciąży) i zrobiłam bad. AMH w 2 dniu cyklu. wynik jest nast: 0.39 ng/ml, wartość referencyjna >1,4 Moje pytania: - czy muszę zabezpieczać się przed ciążą, czy szanse/ryzyko zajścia sa zerowe - czy świadczy to o nadchodzącej menopauzie czy niekoniecznie Dodam, ze przez 3 lata (od 10m-cy jest już dobrze) miałam wtórny brak miesiączki, spowodowany niskim poziomem estrogenu i progesteronu.Piszę o tym,ponieważ nie wiem czy może mieć to jakiś związek. Pozdrawiam Ewa

Witam serdecznie. Poziom hormonu we krwi pozwala ocenić, jaka jest rezerwa jajnikowa u kobiety, a więc ocenić płodność u kobiety. Pozwala to uniknąć przeoczenia momentu, w którym kobieta jest zdolna do zapłodnienia. Badanie umożliwia określenie szans kobiety na posiadanie potomstwa oraz wskazanie na moment wkroczenia kobiety w fazę menopauzalną. Poziom poniżej 1,0 ng/ml – niski poziom, mogący świadczyć o menopauzie. Proszę jednak pamiętać iż medycyna notuje przypadki ciąża w tym okresie, choć nie są to zjawiska częste.