Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 4 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wynik badania histopatologicznego znamienia 25-letniej osoby

Dzień dobry. Po wycięciu znamienia przeprowadzono badania, których pełny wynik brzmi: "Badanie histopatologiczne: Opis mikroskopowy: Naevus melanocyticus dermails. Wynik badania immunohistochemicznego: BCL2 , HMB-45 , Ki-67 , Melan-A , S100 ." Wiem już, że wg tego opisu jest to znamię łagodne. Jednak niepokoi mnie wciąż wynik badania immunohistochemicznego tego wycinka, ponieważ wskazuje on dodatnie odczyny wszystkich markerów. Proszę o ocenę i zalecenia co do ewentualnego leczenia. Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Pieprzyki a rak skóry

Czy pieprzyki mogą przyczynić się do powstania raka skóry? Czy niepozorna brązowa plamka może stać się czerniakiem? Na ten temat wypowiada się specjalista - prof. Waldemar Placek, dermatolog.

Wynik badania jest schematem, który wypełnia się w komputerze. Podano razpoznanie, które znaczy tyle, co "znamię barwnikowe skórne" - co jest łagodną formą znamienia. W schemacie jest tez dział badań immunohistochemicznych, których nie wykonywano (nie ma takiej potrzeby).
Dla przykładu "HMB-45" nie znaczy, że białko HMB ma wynik 45, tylko że "HMB-45" to nazwa (litery i cyfry). Ponieważ przy tej nazwie nie podano "obecny" lub "+", to znaczy, że tego w ogóle nie badano.
Podsumowując: wynik składa się z rozpoznania łagodnego znamienia i niewykorzystanej części, dotyczącej badań immunohistochemicznych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy