Wynik badania MR kręgosłupa lędźwiowego 26-latki do analizy
Witam serdecznie, chcialabym prosic o podpowiedz jak imterpretowac wynik badania MR odcinka krzyzowo-ledzwiowego kregoslupa, a konkretnie: -Poglebiona lordoza ledzwiowa - centralne uwypuklenie krazka L5/S1 szer ok. 2,5 mm, zweza swiatlo kanalu kregowego do wym.a-p wynoszacego 11 mm, nie uciska struktur nerwowych worka oponowego. -Centralne uwypuklenia dokanalowe krazkow L2/L3 i L4/L5 szer do 2 mm, -nierownosci blaszek granicznych trzonow kregow na styku pier--ledz.(guzki Shmorla) Dziekuje

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie,
Wynik badania MRI uwidocznił zmiany zwyrodnieniowe oraz chorobę krążka międzykręgowego czyli dyskopatię.
Wskazana konsultacja z neurochirurgiem celem ustalenia dalszego postępowania.
Pozdrawiam.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.