Wynik MR kręgosłupa 36-latki do analizy
Proszę o interpretację wyniku MR kręgosłupa "Lordoza kręgosłupa lędźwiowego zachowana. Na topogramie skrzywienie lewoboczne. Trzony kręgów i tarcze międzykręgowe prawidłowej wysokości, bez zmian sygnałowych. Na poziomie L5-S1 uwypuklenie pierścienia włóknistego, bez zawężenia kanału kręgowego. Na pozostałych poziomach bez cech dyslokacji materiału tarcz międzykręgowych dokanałowo, bez cech stenozy kanału kręgowego. Otwory międzykręgowe niezawężone. Zmiany przeciążeniowe w stawach międzywyrostkow

KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
Trening na zdrowy kręgosłup
Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.
Witam serdecznie,
Wynik badania MRI, świadczyć o chorobie krążka międzykręgowego czyli dyskopatii. Na podstawie samego wyniku badania obrazowego nie można postawić diagnozy dlatego wskazana jest u Pani konsultacja z lekarzem neurologiem lub neurochirurgiem, który na podstawie objawów, badania fizykalnego oraz badań dodatkowcyh postawi osteteczne rozpoznanie i ustali dalsze postępowanie.
Pozdrawiam.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.