Wynik RM odcinka kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowej
Witam mam wynik RM odcinka l-s odcinek lędzwiowo-krzyżowy o zniesionej fiziologicznej lordozie cechy dehydratacji iniewielkiego obniżenia krążków okrężne uwypuklenie krążka l4/5 nerw rdzeniowy w kontakcie z uwypuklonym krążkiem w otworze bez stenozy kanału kręgowego ani lewego otworu bocznego centralna wypuklina krążka l5/s1 z cechami uszkodzenia pierścienia włóknistego wymiar AP kanału kręgowego ok ;11 mm otwory boczne wolne torbiele okołokorzeniowe do 11 mm zmiany zwyrodnieniowe typu MODIC2

KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie,
Na podstawie samego wyniku badania MRI, nie można postawić diagnozy. Wynik badania świadczyć może o chorobie krążka międzykręgowego czyli dyskopatii oraz zmiany zwyrodnieniowe. Postawienie diagnozy należy do lekarza neurologa lub neurochirurga, na podstawie badania fizykalnego, objawów oraz wyników badań dodatkowych.
Pozdrawiam.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne