Problem ze zrozumieniem wyniku RM kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez kontrastu

Dzisiaj odebrałam wynik RM kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez kontrastu. Nic z tego nie rozumię.Proszę bardzo o wytłumaczenie,co właściwie mi jest i co mi grozi?Oto treść:Badanie jednofazowe,w obrazach T1-i T2-zależnych,w płaszczyznach strzałkowych i osiowych.Obecne artefakty ruchowe.Lewostronna skolioza z rotacją kręgów w stronę prawą.Wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe kręgów,największe na poziomie L4/S1 z dehydratacją,niewielkim obniżeniem i zwyrodnieniem gazowym krążków mk.Na poziomie L3/L4 niewielka tylno-lewoboczna wypuklina krążka międzykręgowego z nieznacznym modelowaniem worka oponowego i obustronnym -większym po lewej-zwżeniem kanałów międzykręgowych.Na poziomie L4/L5 i L5/S1 tylna wypuklina krążka międzykręgowego z modelowaniem worka oponowego i obustronnym zwężeniem kanałów międzykręgowych także przez zmiany zwyrodnieniowe stawów międzywyrostkowych-największe na poziomie L$/L5 po prawej.Poza tym obraz MR odcinka L-S bez zmian
KOBIETA, 69 LAT ponad rok temu

Nie diagnozuje się i nie leczy wyniku badania a pacjenta.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.

W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty