Wynik badania PSA a prawdopodobieństwo raka

Mój ojciec ma lat 83. Od lat, jak twierdzi, stwierdzono u niego powiększenie prostaty. Ostatnie badanie dokonane 15 grudnia 2009 dało następujący wynik: PSA całkowity (strzałka skierowana do góry) 139,200 ng/ml, zakres referencyjny <4,4. Tydzień wcześniej, podczas pobytu w szpitalu (choroba oskrzelwo-płucna i nadciśnienie tętnicze), wyniki badania kwi były następujące: Morfologia: WBC 5,41; RBC 4,52; HGB 13,7; HCT 41,5; MCV 91,8; MCH 30,3; MCHC 33,0; RDW 12,9; PLT 188; MPV 10,9; NEU 73,4%; LYM 16,8%; O 7,9%; EOS 1,5%; BAS 0,4%. Jonogram: Na+ 141mmol/l; K+4,3mmol/l; chlorki 104mmol/l; kreatynina 1,1mg/dl; mocznik 47,50 mg/d; aspat 13,0 u/l; alat 7,95 u/l; bilirubina 0,5mg/dl; CPR=O oomg/l; glukoza 138 mg/dl; TSH 0,58 ul/ml: FT-4 1,00 ng/dl; FT3 2,59 pg/ml. Mocz żółty/przejrzysty; pH 5,00; ciężar właściwy 1025; B - neg.; C - norm; Bil - neg.; Ket - neg.; Nit - neg.; L - 25; E - neg. Śluz obfity. Diagnostyka infekcji - P-ciała p/HCV ujemny; zakres referencyjny ujemny. Bardzo proszę o odpowiedź na pytania: - Na ile wynik badania PSA jest alarmujący? - Czy pozostałe wyniki badania krwi wskazują na jakiekolwiek inne zagrożenia dla zdrowia? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanowny Panie,

wraz z wiekiem norma PSA ulega złagodzeniu, tj. przyjmuje się, że może ona być większa niż u młodszych pacjentów. Nie zmienia to faktu, że wynik powyżej 10 ng/ml jest wysoce niepokojący i wymaga dalszej, szybkiej diagnostyki u urologa. Oczywiście wysoki poziom PSA nie oznacza od razu raka, ale dobrze będzie go jak najszybciej wykluczyć.

Pozostałe badania nie wskazują na żadną patologię - morfologia i badanie ogólne moczu w normie, bez zaburzeń elektrolitowych, nerki wydolne, enzymy wątrobowe i hormony tarczycy bez odchyleń, wskaźniki zapalne ujemne, nie choruje na wirusowe zapalenie wątroby typu C.