Wynik badania TSH a określenie czynności tarczycy

tsh 0,002 - lekarz stwierdził nadczynność tarczycy po leczeniu thyrozolem 20mg 3 razy dziennie , tsh 0,001 . Lekarz zwiększył dawkę thyrozol na 30mg , obecnie moje tsh wynosi 13,20 . I moje pytanie czy to nadczynnośc czy niedoczynność ponieważ lekarz dalej leczy mnie thyrozolem 5mg - ale oprócz tsh nie było innych badań, codziennie odczuwam bóle serce ucisk i kucie w klatce piersiowej lecz lekarz stwierdził że to nie od tarczycy ? Jakie badania mam wykonać aby dowiedzieć się wiecej?

Witam Panią,

Wysokie TSH świadczy o tym, iż lek skutecznie (nawet nieco zbyt skutecznie) "wyhamował" Pani tarczycę, stąd wysokie TSH, hormon, który wydzielany jest przez przysadkę mózgową i który stymuluje tarczycę do produkcji hormonów. Być może ta dawka leku, którą zaproponował lekarz będzie dla Pani wystarczająca. W niektórych przypadkach przy takim wzroście TSH odstawia się zwykle na jakiś czas tyreostatyk, ale to już zależy od wielu innych czynników o których wie prowadzący Panią lekarz. Proszę wykonać sobie zwykłe EKG i kontrolować ciśnienie tętnicze (warto zapisywać jego wartości). Z wynikami warto udać się do lekarza rodzinnego, a najlepiej kardiologa, który w razie potrzeby zaleci dodatkowe badania.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz