Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wynik badania USG jamy brzusznej i badania histopatologicznego

Witam, Podczas badania usg jamy brzusznej okazało się, że pęcherzyk żółciowy jest cienkościenny, z bardzo licznymi, drobnymi złogami o śr. do 6 mm. Poddałam się więc laparoskopowej cholecystyktomii woreczka. Na wyniku badania histopatologicznego otrzymałam wypis: "cholecystytis chronica". Czy taki wynik oznacza to, że w woreczku były kamienie, czy nie? Czy kamica, a zapalenie woreczka, to jest to samo, czy nie? Pozdrawiam serdecznie
KOBIETA, 48 LAT ponad rok temu

Na czym polega odrzucenie przeszczepu?

Po transplantacji organu, może się zdarzyć, że organizm biorcy odrzuca przeszczep. Dlaczego tak się dzieje? Na czym to polega? Obejrzyj nasz film i dowiedz się więcej na ten temat.

W USG potwierdzono kamicę pęcherzyka żółciowego, z tego powodu Pani była operowana. Wynik hist pat oznacza "przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego" i dotyczy samego pęcherzyka żółciowego.

Z wyrazami szacunku
dr n.med.Marek Rodzeń
specjalista chirurg

0
Dr n. med. Wojciech Kawiorski
Dr n. med. Wojciech Kawiorski Chirurg

Witam serdecznie.
Opis badania histopatologicznego "cholecystitis chronica" jest to przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego. Zapalenie takie wynika najczęściej z długotrwałego procesu podrażnienia ściany pęcherzyka żółciowego przez złogi obene w jego wnętrzu. To oznacza, że pojęcie "przewlekłego zapalenia" nie jest równoznaczne z pojęciem "kamica pęcherzyka".
Pozdrawiam, dr Wojciech Kawiorski

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy