Wynik CEA wynoszący 6,39

Witam proszę o wyjaśnienie (o ile to możliwe)CEA wynosi 6,39

Magdalena Mroczek

Prawidłowe stężenie CEA nie powinno być wyższe niż 4,0 pg/ml (3,0 pg/ml dla osób niepalących). CEA jest markerem niektórych chorób nowotworowych, ale jego umiarkowane podwyższenie (do 10 pg/ml) można zaobserwować również w chorobach układu pokarmowego, zapaleniu wątroby i trzustki, marskości wątroby, w schorzeniach jelit, przewlekłych chorobach płuc, zmianach zapalnych i włóknisto-torbielowatych, zwyrodnieniach gruczołów piersiowych oraz w niewydolności nerek. Wątpliwości wyjaśni lekarz zlecający badanie, ponieważ będzie mógł odnieść wyniki do sytuacji klinicznej.