Wynik EKG a duszności i ucisk w klatce piersiowej

Dzień dobry, Bardzo proszę o interpretację wyniku ekg: Rzm, Słaba progresja R w V2-V3, ujemny T w III- płaski T na wdechu. Bez innych cech niedokrwienia sierdzia. Dodam, że mam 28 lat i od tygodnia odczuwam duszności i ucisk w klatce piersiowej. Duszności nasilają się po nawet najmniejszym wysiłku fizycznym, ale występują też niezależnie od niego. Dodatkowo od ponad tygodnia mam niskie ciśnienie, 90/60. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam, Milena

Witam.
RZM - rytm zatokowy miarowy, taki rytm powinien być. Tylko nie podaje Pani o jakiej częstości.
Słaba progresja R (chyba prawidłowo powinno być opisane jako małe r) w V2-V3 - to też typowy opis bez cech patologii.
Izolowany ujemny zał T, normalizujący się na wdechu również nie stanowi powodu do niepokoju.
Podsumowując opis zapisu EKG nie budzi niepokoju, jest w normie.
Natomiast niepokojące są Pani dolegliwości i wymagają on szybkiego wyjaśnienia.
Trzeba poszukać/wykluczyć przyczyn:
- kardiologicznych, (samo EKG spoczynkowe nie wystarczy) np. ECHO serca, próba wysiłkowa,
- pulmonologicznych np. RTG klp, TK z kontrastem? Spirometria,
- zaburzeń metabolicznych i hormonalnych np. morfologia, glukoza, elektrolity, próby wątrobowe, parametry nerkowe, TSH, fT4, kortyzol itd.).
- związanych z układem kostnym i nerwowym.

Trudno mi ocenić bez badania w jakim jest Pani stanie i co wydaje się być najbardziej prawdopodobną przyczyną.
Konieczna jest bezpośrednia ocena lekarska i określenie dalszego postępowania np. diagnostyki/leczenia w warunkach szpitalnych (ze względów j.w.).
Może też być wręcz przeciwnie, jeśli lekarz ustali, że dolegliwości związane są z "banalnymi" przyczynami jak neuralgia, zespół Tietza mają podłoże psychogenne itd., pozwoli to na zastosowanie odpowiedniego leczenia w warunkach poradni.