Wynik gastroskopii 49-latki

Wynik gastroskopii : przełyk bez zmian. Zarys linii "Z" zatarty, poł na górnej granicy fałdów żołądkowych. Wpust owalny, sprawny W En odwróconej dno i okolica podwpustowa bz. Ściany żołądka prawidłowo poddają się insuflacji Błona śluzowa żołądka z cechami przewlekłego zapalenia W części odźwiernikowej widoczne są grudkowate liczne nadżerki Test ureazowy -(+). Wynik bad. histopat -wycinki (5) błony śluzowej bez cech zapalenia, z ogniskami metaplazji jelitowej(+) dysplazja (-). Co to znaczy

Witam serdecznie. Wynik jest trudy w analizie, ponieważ obraz makroskopowy odpowiada przewlekłemu zapaleniu, jednak już w ocenie histologicznej nie ma cech stanu zapalnego. Na podstawie testu ureazowego można stwierdzić obecność bakterii Helicobacter pyroli, która może być odpowiedzialna za cechy zapalenia. Dodatkowo uwidoczniono liczne nadżerki. Stan ten wymaga leczenie.