Wynik immunoglobuliny w surowicy

Dzień dobry, moja mama ma wynik immunoglobulina w surowicy: lgA - 170, lgG - 766 , lgM - 1769 i OB 99 (wyniki ze stycznia). Wyniki z maja to lgM 1245 i OB 85. Czy te złe wyniki świadczą o chorobie Makroglobulinemia Waldenströma? Czy należy wykonać dodatkowe badania? Czy to, że wyniki po kilku miesiącach się trochę poprawiły o czymś świadczy? Czy może to też wskazywać np.. na boleriozę? Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź. Paweł P.

Lek. Tomasz Budlewski

Bez podania norm dotyczących poszczególnych immunoglobulin nie można się wypowiedzieć. Podwyższone OB może świadczyć o wielu chorobach. co do boreliozy czy występował kontakt z kleszczem? Jeżeli jest takie podejrzenie należy wykonać panel odpowiednich przeciwciał. Proponuję koniecznie udać się do lekarza zlecającego powyższe badania. Na podstawie wiedzy z wywiadu i bezpośredniego badania oraz powyższych wyników będzie można zalecić odpowiednie dalsze postępowanie.

Aleksander Ropielewski

Konieczne jest wykonanie biopsji szpiku kostnego, aby udzielić odpowiedzi odnośnie przyczyny.