Wynik RTG kręgosłupa i praca fizyczna
Dzień dobry.Odebrałem RTG.W opisie jest napisane: "Esowate skrzywienie.zniesienie lordozy.Osteofity.zwężenie przestrzeni mk na poziomacji do L1 do S1.Nie można wykluczyć niewielkiego ześlizgu tylnego na poziomie L5-S1.Nie wiele mi to mówi,a do wizyty u lekarza zostało kilka dni.czy to coś poważnego?Nadmieniam,ze pracuję fizycznie na budowach.Problem zapewne tez tkwi w mojej nadwadze.110kg/189cm.Pozdrawiam.Krzysiek.

MĘŻCZYZNA, 42 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie. Zmiany tego typu związane są z chorobą zwyrodnieniową a także przeciążeniową kręgosłupa. Mogą one powodować dolegliwości bólowe oraz parestezje. Pojawia się najczęściej ból o charakterze ćmiącym choć nie można wykluczyć także dolegliwości stałych, znacznie utrudniających codzienne funkcjonowanie. W tej sytuacji należałoby zgłosić się do neurochirurga bądź ortopedy aby wdrożyć odpowiednie dalsze postępowanie. Nie wykluczone iż konieczna jest operacja. W pierwszej kolejności jednak poleca się fizykoterapię mającą na celu wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych.