Wyniki badań hormonów

Witam serdecznie, mam 26 lat, mój mąż 31, jesteśmy małżeństwem od prawie 3 lat, a od sierpnia 2009 roku rozpoczęliśmy starania o dziecko (teraz trwa mój 11 cykl starań). W międzyczasie zrobiłam cytologię, po której wyszło zapalenie (dostałam M*** dopochwowo i doustnie, po kuracji wizyta kontrolna - zapalenie wyleczone). Po kolejnych nieudanych próbach postanowiłam zrobić badanie USG dopochwowe w 13. dniu cyklu - lekarz nie stwierdził żadnych niepokojacych zmian. Oto wyniki: Trzon macicy w położeniu pośrednim o wymiarach 51,2 × 33,7 × 49,9 mm, jama macicy pusta, endometrium linijne o gr. 5,6 mm, jajniki o budowie folikularnej o wymiarach: Prawy 34,3 × 28,7 mm Lewy 34,4 × 22,5 mm. Od tego cyklu z USG (kwiecień 2010) zaczęłam prowadzić wykresy temperatur i okazało się, że skoki temperatury mam dość późno 19.-20. dnia cyklu, a myslałam, że ewentualna owulacja występuje u mnie wcześniej z uwagi na cykle 26-29 dni. Z obserwacji wynika, że prawdopodobnie mam krótką fazę lutealną. W 7. dniu fazy lutealnej zbadałam estradiol i progesteron. To wyniki: progesteron 7,74 ng/ml normy: 3,34-25,56 ng/ml – lutealna 0,15-1,40 ng/ml – folikularna 0,7-1,6 ng/ml – owulacyjna <0,73 ng/ml – menopauza estradiol 294,13 pg/ml normy: 33-196 pg/ml – luteinizująca 11-165 pg/ml – folikularna 146-526 pg/ml – owulacyjna <38 pg/ml – menopauza W 4. dniu nowego cyklu zbadałam kolejne hormony: TSH 1,065 uIU/ml norma 0,35 – 5,50 uIU/ml FT3 3,16 pg/ml norma 2,3 – 4,2 pg/ml FT4 1,10 ng/dl norma 0,89 – 1,76 ng/dl FSH 4,21 mIU/ml normy: 2,00 – 13,00 mIU/ml – luteinizujaca 4,00 – 13,0 mIU/ml – folikularna 5,00 – 22,00 mIU/ml – owulacyjna 20,00 – 138,00 mIU/ml – menopauza LH 3,90 mIU/ml normy: 1,9 – 12,5 mIU/ml – folikularna 8,7 – 63,0 mIU/ml – owulacja 0,5 – 16,9 mIU/ml – lutealna 15,9 – 54,0 mIU/ml – menopauza 0,1 – 1,5 mIU/ml – ciąża Prolaktyna 9,60 ng/ml norma 1,39 – 24,20 ng/ml Testosteron 65,27 ng/dl norma 14,00 – 76,00 ng/dl Analizując wszystkie wyniki martwi mnie za wysoki poziom estradiolu w fazie lutealnej (sporo przekroczona norma) i za niski progesteronu (mimo, że mieści się w normie, to wg wielu źródeł powinien być >10 w FL, a jest 7,74), a także dość wysoki testosteron. Za niski progesteron wskazuje chyba na niewydolność ciałka żółtego, a taki estradiol i testosteron co może oznaczać? Czy tu może tkwić przyczyna braku ciąży mimo prawie rocznych starań? Pozostałe hormony chyba są w normie. Proszę o interpretację moich wyników, a także o ogólną poradę odnośnie mojej sytuacji. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Twoje pytanie dotyczy prośby interpretacji wyników badań i niestety nie możemy na nie odpowiedzieć. Skonsultuj swoje wyniki badań ze swoim lekarzem prowadzącym, który znając Cię i mając historię Twojej choroby, będzie mógł właściwie ocenić Twój stan zdrowia.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl