Wyniki badań (morfologia, poziom żelaza, OB, glukozy)

Ostatnio bardzo źle się czuję, jestem bardzo osłabiona, ospała, mam problemy z koncentracją, bóle głowy, bladą, bardzo suchą skórę, kilka miesięcy temu pojawiły się również suche, chropowate zmiany skórne na twarzy. Dziś odebrałam wyniki badań: glukoza 76, OB  19, żelazo - 20.6. Morfologia: erytrocyty 4.07 mln/ul, leukocyty 4.45 tys/ul, hemoglobina 10.7 g/dl - L, hematokryt 35.1 % - L, MCV - śr. objętość erytrocyta 86.2 fL, MCH - śr. masa Hb w erytr. 26.3 pg - L, MCHC - śr. stęż. Hb w erytr. 30.5 g/dl - L, RDW-CV - współcz. zmienności 16.8 - H, RDW-SD - odchylenie stand. 52.9 fL, PLT - płytki krwi 190 tys./ul, PCT - płytkokryt 0.24%, MPV - średnia obj. płytki krwi 12.5 fL - H, PDW - dyspersja wielkości płytek 18.0 fL - H, P-LCR - wsk. megatrombocytów 42.6%, NEU - neutrocyty 2.31 tys./ul, EOS - eozynocyty 0.11 tys./ul, BAS - bazocyty 0.02 tys./ul - L, LYM - limfocyty 1.42 tys./ul, MON - monocyty 0.59 tys./ul, NEU% - neutrocyty 51.9%, EOS% - eozynocyty 2.5%, BAS%  -bazocyty 0.4%, LYM% - limfocyty 31.9%, MON% - monocyty 13.3% - H, niedojrzałe granulocyty IMG% 0.2%, niedojrzałe granulocyty IMG 0.01 tys./ul. ROZMAZ MANUALNY: NEU% - neutrocyty 53%, EOS% - eozynocyty 3%, BAS% - bazocyty 0%, LYM% - limfocyty 31%, MON% - monocyty 13% - H, retikulocyty RET % 0.84%. Mam 21 lat, niski poziom hemoglobiny mam już od wielu lat, jednak utrzymywał się zazwyczaj na poziomie 11,4-11,6. Moje wyniki zawsze interpretowane były w ten sam sposób - zapewne niski poziom żelaza, a więc trzeba uzupełnić żelazem przyjmowanym doustnie (bez zainteresowania ewentualna przyczyną). Jednak już jako dziecko źle reagowałam na żelazo (silne bóle brzucha), obecnie od kilku lat przyjmuę leki regulujące wydzielanie kwasów (zostały u mnie stwierdzone nadżerki i zapalenie błony śluzowej żołądka - nadżerki zostały wyleczone, zapalenie wciąż powraca). Staram się zdrowo odżywiać, dbam o dietę ze względu na żołądek i zespół jelita drażliwego (wersja z zaparciami). Wiem, że żelazo można przyjmować także w formie zastrzyków jednak spotkałam się z opinią, że mogą one pozostawiać sine plamy na ciele, które pozostają mimo zakończenia leczenia. Chciałabym się dowiedzieć, gdzie może leżeć przyczyna tych niedoborów oraz czy są jakieś inne sposoby na uregulowanie morfologii i poziomu żelaza. Jakiś czas temu przez okres kilku miesięcy zaobserwowałam u siebie stany podgorączkowe (36.9-37.2), które pojawiały się bez żadnych innych objawów (czasem dokuczały mi silne bóle głowy). Obecnie również odczuwam podobne objawy jednak nie kontroluję już temperatury ciała. W okresie od sierpnia do września przeszłam kilka drobnych infekcji górnych dróg oddechowych w odstępach ok. 2 tygodni. W wieku ok. 10 lat został u mnie stwierdzony gronkowiec złocisty, który powodował u mnie wtedy częste anginy jednak po kilku miesiącach wszystko wróciło do normy. Czy może być on przyczyną stanów podgorączkowych? Z góry dziękuję za interpretację wyników i wykazane zainteresowanie. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani.

Niestety, rzeczywiście ma Pani wyraźną niedokrwistość (anemię) z niedoboru żelaza. Jednakże niedobór żelaza może się wiązać ze złym jego wchłanianiem z przewodu pokarmowego. Powinna mieć Pani wykonaną krzywą wchłanialności żelaza. Jeśli rzeczywiście wchłanianie jest upośledzone, należałoby podawać żelazo dożylnie (i niestety nie ma innej drogi). Objawy, które Pani opisuje, mogą być jak najbardziej wynikiem niedokrwistości. Czy dieta jaką Pani przyjmuje jest bogata w czerwone mięso? bowiem tylko taka dieta może wyrównać niedobory żelaza, jeśli wchłanianie jest prawidłowe. Warto również udać się do hematologa.