Wyniki badań PTH po usunięciu przytarczyc

Dzień dobry. Około rok temu usunięto mi gruczolaka przytarczycy. Jednak podczas badań krwi okazało się że pth mam ponownie za wysoki a wapn ok. Co to może oznaczać. Czy to może być winna czegoś innego niż przytarczyc. Czy znowu może to być gruczolak?

Witam Panią,

Niewykluczone,że problem powrócił, choć również poziom wapnia powinien być nieprawidłowy. Jaki ma Pani poziom PTH? Proszę sprawdzić sobie jeszcze funkcję nerek - oznaczyć kreatynine i eGFR oraz oznaczyć stężenie Vit D 3 25 (OH), gdyż jej niedobór może prowadzić do wzrostu stęzenia PTH. Warto udać się do endokrynologa, który po zbadaniu Pani zleci niezbędne badania.
Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz