Wyniki badania FTA przed i po leczeniu kiły

Przed leczeniem kiły badanie FTA wynosiło 1:1300, dwa tygodnie po zakończonym leczeniu penicyliną wskaźnik wynosi 1:450. Czy jest się o co martwić?

Aleksander Ropielewski

Jeżeli kuracja byłąprzeprowadzona zgodnie z zaleceniami to nie ma powodu do obaw, a wyskokie miano AFP możę wynikać ze zbyt wczesnej kontroli oddającej stan wzmożonej aktywności układu odpornościowego po przebytej chorobie.