Wyniki badania krwi 22-letniej osoby do analizy

Witam. Zrobiłam badanie morfologiczne krwi. Mam obniżone HCT (35,7% norma 36%-46%) i HGB (11,9 q/dL norma 12,0-16,0). Zawsze badania wychodziły mi "książkowo" dlatego trochę mnie to zaniepokoiło. Co prawda, nie są one jakoś znacznie obniżone, no ale jednak. Wyczytałam, że to mogą być oznaki anemii ale nie z powodu niedoboru żelaza, bo wyniki MCV mam w normie (89,5 fL norma 81-99). Chciałabym się dowiedzieć czy mam się czegoś obawiać, czy takie niewielkie zaniżenie to nic niepokojącego.

Lek. Tomasz Budlewski

Spokojnie, należy powtórzyć badania za około miesiąc. Przyczyn obniżenia parametrów mogła być także np. bardziej obfita miesiączka, dieta. Co do niedoboru żelaza, to przy początkowej fazie niedoboru, następuje stopniowe obniżanie się parametrów, więc w zależności od diety i innych objawów można byłoby coś podejrzewać. Inną przyczyną może być krwawienie z przewodu pokarmowego, jeżeli kiedykolwiek zauważyła Pani krew w stolcu, na stolcu lub występowanie czarnych, smolistych stolców proszę koniecznie udać się do lekarza rodzinnego.