Wyniki badania krwi u rocznego dziecka

Witam. Zrobiliśmy córce podstawowe badania krwi i trochę mnie nie pokoją wyniki. Córka ma skończony roczek. Leukocyty 5,51 norma 6-17,5 Neutrofile 0,79 norma 1,5-7 Neutrofile 14,4 % norma 25-60% Limfocyty 74 norma 25-50 Glukoza 58 norma 70-99

Lek. Bartosz Szarawarski

Dzień dobry. Wyniki analizuje w kontekście stanu klinicznego dziecka i wskazań do wykonania badań. Proszę zawsze podawać pełną morfologię. Obniżona ilość neutrofilów bez innych odchyleń często jest wynikiem infekcji wirusowej (może towarzyszyć temu spadek liczby płytek krwi PLT). Zwraca uwagę też hipoglikemia - wynik trudno zanalizować bez informacji o tym, ile przed badaniem dziecko jadło/piło, czy w okresie poprzedzającym badanie nie miało infekcji przewodu pokarmowego czy dróg oddechowych. Te są najczęstszymi przyczynami niechęci do przyjmowania pokarmów/płynów, co może skutkować obniżenie stężenia glukozy we krwi.