Wyniki badania rezonansem magnetycznym kręgosłupa

Witam, otrzymałem wyniki badania rezonansem magnetycznym. Prosiłbym o wyjaśnienie opisu: spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. zmiany zwyrodnieniowe z nierównością blaszek granicznych, z drobnymi osteofitami na krawędziach trzonów. Na poziomie L4-L5 prawoboczna przepuklina krążka międzykręgowego schodząca na wysokość 1 górnej trzonu L5 z wypełnieniem zachyłka bocznego na głębokość 9-10mm z uciskiem worka oponowego i prawego korzenia nerwowego.
MĘŻCZYZNA, 36 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Badanie MRI kręgosłupa uwidoczniło zmiany zwyrodnieniowe w postaci m.in. osteofitów, a także chorobę krążka międzykręgowego czyli dyskopatię. Wskazana jest u Pana konsultacja z lekarzem neurologiem lub neurochirurgiem w celu ustalenia dalszego postępowania.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wyniki rezonansu magnetycznego kręgosłupa.

Kobieta, 25 lat. Co oznacza poniższy wynik badań rezonansu magnetycznego kręgosłupa i co należałoby z tym zrobić? Wynik: Badanie MRI kręgosłupa lędźwiowego w sekwencji SE, FSE, w obrazach T1, T2 zależnych w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznych. Brak zdjęć klasycznych – ostatnią wydzieloną tarczę międzykręgową traktuję jako L5/S1. Pogłębienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego z poziomym ustawieniem kości krzyżowej. Na poziomie L5/S1 niewielki ześlizg przedni na około 1,5 mm z towarzyszącą wtórną, bardziej lewostronną, przepukliną materiału tarczy międzykręgowej. Widoczne są cechy zwężenia otworów międzykręgowych na tym poziomie, zwłaszcza otworu międzykręgowego lewego oraz cechy impresji na lewy korzeń nerwowy w obrębie otworu. Kanał kręgowy bez cech zwężenia wymiarów około 15 x 28 mm. Na poziomie L4/L5 centralna protruzja materiału tarczy międzykręgowej na około 5 mm w kierunku kanału kręgowego z impresją na worek oponowy centralnie. Kanał kręgowy z cechami zwężenia wymiarów około 9 x 17 mm. Na pozostałych poziomach cech dyskolacji materiału tarcz międzykręgowych nie uwidoczniono. Innych zmian nie wykazano. Stożek rdzeniowy położony jest typowo bez patologicznych ognisk.
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam!

Wynik badania rezonansu magnetycznego ukazuje zmiany o charakterze dyskopatii z wypuklinami w obrębie kanału kręgowego (za poziomie L4/L5) oraz bocznie w obszar otworów międzykręgowych z uciskiem korzenia nerwu wychodzącego z kręgosłupa na tym poziomie. Jest to obraz charakterystyczny dla choroby zwyrodnieniowej krążków międzykręgowych, potocznie zwane jest to "wypadniętymi dyskami".

Nie napisano z jakiego powodu wykonano to badanie, jednak rozumiem, że w związku z objawami bólowymi o charakterze rwy kulszowej.

W pierwszej kolejności proponowałabym zgłosić się z powyższym wynikiem do lekarza kierującego na badanie. Postępowanie jest uzależnione nie tylko od badania obrazowego, ale przede wszystkim od nasilenia i typu objawów. Jest bądź zachowawcze (farmakoterapia i fizjo- fizykoterapia) lub nawet operacyjne. Lekarz prowadzący powinien dalej pokierować do odpowiednich specjalistów.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wyniki badań rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowego

witam dostałem wlasnie wyniki badan rezonasu kregoslupa ledzwiowego. prosze o podpowiedz co dalej . Nieco spłycona lordoza lędźwiowa z poziomym ustawieniem kości krzyżowej. Na poziomie L3-L4, L4-L5 tylna wypuklina dyskowa uciska worek oponowy na głębokość 2 mm . Na poziomie L5-S1 centralna wypuklina dyskowa uciska worek oponowy na głebokość 3 mm, otwory m/k nieco zwężone, bardziej lewy . Guzki Schmorla dolnych kręgów piersiowych.
MĘŻCZYZNA, 27 LAT ponad rok temu

Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup, tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty