Interpretacja wyników biopsji

Witam,

mam 25 lat ostatnio wykonałam kontrolnie badanie USG. Dodam, że mam piersi z przewagą budowy gruczołowej. W wyniku badań USG wykryto u mnie obszar niskochogeniczny o wymiarze 8x5 mm, w wymiarze cc 8 mm, z przestrzeniami płynowymi wewnątrz, obszar ten charakteryzuje mniejsza od otoczenia ściśliwość (Tsukuba2). Węzły chłonne obu dołów pachwowych z zaznaczonym powiększeniem do wymiarów 11x6 mm, o reaktywnych wzorcach. Wyniki BACC : Masy białkowe, rozproszone i w płatach komórki nabłonka przewodowego gruczołu piersiowego z cechami dyskariozy.  Onkolog u którego byłam na konsultacji po przeczytaniu wyników BACC powiedział, że mogę to obserwować, albo usunąć decyzja należy do mnie. Drugie pytanie, czy w moim przypadku możliwe jest wykonanie biopsji mamotomicznej?

Witam serdecznie,

Wynik biopsji nie wskazuje na nowotwór złośliwy, ale nie pokazuje też jednoznacznie z jaką zmianą mamy do czynienia. Jest Pani młodą osobą, więc jeżeli nie ma u Pani czynników ryzyka raka piersi (zachorowania w najbliższej rodzinie) zmianę faktycznie można zostawić do obserwacji - tzn. wykonać badanie USG za 3 do 6 miesięcy.

Możliwości wykonania biopsji mammotonicznej zależą przede wszystkim od położenia zmiany w piersi oraz jej wielkości. Musi o tym zadecydować lekarz, który będzie badanie przeprowadzał.

Do wyboru pozostaje jeszcze wycięcie zmiany, co spowoduje, że nie tylko będzie możliwość dokładnego sprawdzenia charakteru zmiany, ale także będzie równoznaczne z wyleczeniem. Może warto przemyśleć taką opcję. Zabieg często można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym, w ramach chirurgii jednego dnia, więc nie powinien być dla Pani uciążliwy.

Pozdrawiam serdecznie