Wyniki hormonów tarczycy

Witam, jestem kobietą, mam 40 lat. Od roku mam problemy z łamliwością paznokci, mimo iż stosuję różne dostępne preparaty i odżywki. Poza tym na zewnętrznej stronie stopy (dokładnie na podbiciu) zrobiły mi się białe przesuszone miejsca, mimo iż nie noszę butów zapinanych na pasek w tym miejscu. Mam też kłopoty z wagą. Zmiana sposobu odżywiania (spowodowana chorobą męża), nie wpłynęła na moją wagę (mąż schudł 5 kg w ciągu miesiąca), Siostra poradziła mi, aby zrobić wyniki tarczycy, ponieważ mama choruje na nadczynność i Chorobę Basedova, a siostra na niedoczynność i chorobę Haschimoto. Oto moje wyniki: 10-05-2010 TSH 0,727 (0,27-4,2) FT$ 1,06 (0,8-1,7) FT4 3,33 (2,6-5,1) Dodam jeszcze, ze stosuję pigułki antykoncepcyjne. Czy te wyniki są prawidłowe? W 2009 miałam: TSH 1,2 FT3 2,86 FT$4 1,10 Dziękuję za poradę, Joanna

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pani wyniki oznaczenia hormonów tarczycy są prawidłowe. Nie wydaje się, aby problem z łamliwością paznokci i suchością skóry na stopach wynikał z zaburzeń hormonalnych.

Opisywane objawy spowodowane być mogą niedoborem witamin i składników mineralnych (żelaza, cynku). W ich uzupełnianiu nie zawsze wystarczy stosowanie dostępnych bez recepty suplementów diety.

Warto byłoby wybrać się do lekarza rodzinnego, który zbada Panią i zleci wykonanie niezbędnych badań (przede wszystkim morfologii krwi). Zmiany na stopach - w zależności od ich charakteru mogą wymagać zastosowania preparatu natłuszczającego, czy też zmiękczającego naskórek.

Pozdrawiam.