Wyniki prolaktyny i testosteronu u 22-latki

Witam. Jestem 22 letnia kobieta. na własna reke postanowiłam wykonac kilka badan. prolaktyna 60.54 przy normie do 23.30 testosteron 0.74 przy normie do 0.481. Co to może byc? do jakiego lekarza powinnam zgłosic sie z tymi wynikami? Dziekuje z góry

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Wyniki otrzymanych badań są nieprawidłowe - wskazują na występowanie zaburzeń układu hormonalnego. Należy jednak pamiętać, że poziom prolaktyny we krwi ulega dużym wahaniom - poziom prolaktyny wzrasta pod wpływem stresu, wysiłku fizycznego, po stosunku płciowym, w ciąży, pod wpływem niektórych leków. Dla poznania przyczyny nieprawidłowości istotne znaczenie ma również obraz kliniczny. Zalecam konsultację u lekarza ginekologa. Jeżeli przyczyny ginekologiczne zostaną wykluczone, może być wskazana konsultacja u lekarza endokrynologa. Pozdrawiam.