Wysoki cukier rano, niski wieczorem - sytuacja przejściowa czy to cukrzyca?

Jestem kobietą, mam 57 lat i znaczną nadwagę. Biorę leki na nadciśnienie, p/arytmiczne i ziołowe uspokajające. Jestem po ablacji (trzech) na migotanie przedsionków, a obecnie mam częstoskurcz (130-140). Żle się czuję, mam częste obfite pocenie się głowy u nasady włosów, a najbardziej skronie i nad uszami. W czasie napadów arytmii właściwie nie jem, tylko piję mineralną. Częste okresy bezsenności. Nie miesiączkuję od 2 lat. W wypisie ze szpitala, kiedy byłam na kardiowersji, mam wpisaną nietolerancję glukozy. Leków cukrzycowych nie biorę. Wieczorem (21-22) mam cukier 120-130, a rano po przebudzeniu 140-150. Jeżeli nie zjem śniadania, to cukier wzrasta nawet do 170 i więcej. W ciągu dnia cukier po posiłkach jest w normie. Od nowego roku zmieniłam dietę, przyspieszyłam godz. kolacji, tj. do 19, i ograniczyłam słodycze, a właściwie to owoce, które zjadałam najczęściej właśnie wieczorem. Dla mnie niezrozumiałe jest to, że jeżeli w nocy zjem cukierek bądź plasterek wędliny, to rano cukier jest nawet niższy niżna czczo.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Pisze Pani, że cukier wieczorem jest niski, tymczasem nie podała Pani ani jednego prawidłowego wyniku poizomu glukozy. Za każdym razem cukier jest podwyższony (norma to poniżej 100). Ma Pani zaburzenia gospodarki węglowowdanowej (najprawdopodobniej nietolerancję glukozy, która prędzej czy później może skończyć się cukrzycą). Lekarze w szpitalu najwyraźniej nie zauważyli tej dziwnej zależności spadku cukru po posiłku, więc sądzę, że może ona wynikać z Pani mylnej interpretacji. Trudno byłoby stwierdzić, że ma Pani hypoglikemię reaktywną (czyli spadek cukru wywołany posiłkiem), gdyż u Pani cukier jest zawsze za wysoki!

Taki stan wymaga leczenia. W Pani przypadku powinna wystarczyć dieta i częstszy wysiłek fizyczny, ale może się okazać, że konieczne będzie leczenie doustnymi prepraratami obniżającymi poziom glukozy.

Witam,
Dwukrotny pomiar glukozy na czczo ponad 125 z krwi żylnej upoważnia do rozpoznania cukrzycy,
U osob z nadwagą i otyłych wątroba w nocy niepotrzebnie produkuje glukozę. Dlatego wieczorem jest niżej, rano więcej.
Proszę zgłosić się koniecznie do diabetologa. Normalizacja wagi, wysiłek fizyczny i preparaty metforminy są w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem.
Pozdrawiam.